Utvecklingsprojekt och samarbeten
Vi på Bladins Gymnasium är stolta över vårt aktiva utvecklingsarbete, att inte enbart arbeta med dagens utmaningar utan även att ha blicken lite längre fram, att hela tiden arbeta för att bli bättre. Som en del av skolans pågående systematiska kvalitets- och utvecklingsarbete medverkar vi i utvecklingsprojekt och externa samarbeten med mål att vidareutveckla den svenska gymnasieskolan.
Skolambassadör för EU
Bladins gymnasium är från och med våren 2019 skolambassadörer för EU. Erik Kvist, lärare i filosofi och samhällskunskap, och Sara Solfeldt, lärare i samhällskunskap och sociologi, har tillsammans med rektor blivit antagen till en utbildning för skolambassadörer för EU som genomförs av UHR tillsammans med EU-kommissionen, Europaparlamentet och Regeringskansliet. Målgruppen är lärare och skolledare. Syftet är att skolor ska uppmärksamma EU-frågor och ge ambassadörerna möjlighet att inspirera och stödja kollegor att arbeta med dessa frågor i undervisningen. Läs mer här.
Rits Super Global Forum
Bladins Gymnasium är en av få skolor i Sverige som bjuds in att delta i Rits Super Global Forum i Kyoto, Japan, en internationell konferens där elever från hela världen samlas för att arbeta tillsammans kring aktuella globala teman, med fokus på hållbarhet, innovation och samhällsutveckling. Temat för forumet varierar från år till år, men gemensamt är ambitionen att stärka ungas engagemang i att forma en hållbar framtid.
Bladins deltar även i Science Fair, där eleverna presenterar egna vetenskapliga och samhällsrelaterade projekt, ofta kopplade till de globala frågor som diskuteras inom ramen för både forumet och undervisningen.
Kika gärna in på vår instagram för att veta mer.
Kollegialt lärande tillsammans med Lars Erik-Larsson-gymnasiet i Lund Personal vid Bladins gymnasium träffar regelbundet lärare från Lars Erik-Larsson-gymnasiet i Lund för samverkan och erfarenhetsutbyte inom skolutvecklingsfrågor.
Utbytesstudenter Bladins gymnasium ser det som en naturlig del av verksamheten att låta elever åka på utbytesår och varje år har vi elever som studerar utomlands. Vi tar också emot utbytesstudenter från länder såsom Frankrike, Tyskland och Spanien.
Skolenkäten
Vartannat år genomför eleverna i årskurs 2 Skolinspektionens rikstäckande enkät Skolenkäten. Vi vill särskilt lyfta fram att våra elever upplever studiemiljön som mycket trygg, har god studiero, samt känner sig delaktiga i skolarbetet. De upplever också att de får träna sig i argumentation och kritiskt tänkande och har god tillgång till elevhälsa. Läs hela rapporten här. Under innevarande läsår har skolan ett särskilt fokus på relationellt ledarskap och differentierad undervisning. Samtliga lärare ingår i ett kollegialt lärande med inriktning på detta. Resultaten från skolenkäten hjälper oss i vårt systematiska kvalitetsarbete då vi genom analys av den och annan data, kan identifiera utvecklingsbehoven inför nästa läsår och sätta nya mål. På Bladins Gymnasium strävar vi ständigt efter att utvecklas och att våra elever ska nå så långt som möjligt!